Öğrenciler Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Gözaltına Alındı ve Serbest Bırakıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, İzmir’deki yemek fiyatlarının artışını protesto eden öğrenciler tarafından gözaltına alındı. Bununla birlikte, ifade verdikten sonra serbest bırakıldılar. Öğrenci Protestosu Yemek Zammına Öğrenciler …

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, İzmir’deki yemek fiyatlarının artışını protesto eden öğrenciler tarafından gözaltına alındı. Bununla birlikte, ifade verdikten sonra serbest bırakıldılar.

Öğrenci Protestosu Yemek Zammına

Öğrenciler Dokuz Eylül Üniversitesi’nin yemek ücretlerindeki artışa karşı gerçekleştirilen protestonun ikinci gününde, yemekhanede çatal ve bıçak kullanarak ses çıkarıp tepkilerini gösterdiler. Bu sırada, okulun özel güvenlik görevlileri öğrencilere müdahale etti ve 8 öğrenci polis tarafından gözaltına alındı.

Serbest Bırakılan Öğrenciler

Gözaltına alınan öğrenciler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İzmir Polis Merkezi Güvenlik Dairesi’ne getirilip ifade verdiler. Bu süre zarfında, diğer öğrenci arkadaşları polis istasyonunun dışında bekledi. İfadeleri alındıktan sonra öğrenciler serbest bırakıldı.

Röportajdan Öğrenciler

Öğrenciler, serbest bırakıldıktan sonra yaptıkları açıklamada şunları ifade etti: “Üniversitemizdeki yemek fiyatlarına yapınlan %200’lük artışı protesto ederken gözaltına alındık. Rektörlüğün bir danışmanı bizimle görüşmek istemişti, fakat bugün gelmedi. Gözaltına alınmamıza sebep olanlara soruyoruz; artışa karşı çıkmak bir suç mu? Bizi bu duruma getirenler, maddi sıkıntı içinde olan öğrencilere bu tarz bir zam yapma hakkını kendilerinde bulanlardır. Sağlıklı, maliyet etkin ve kaliteli beslenme hakkımız olduğunu biliyoruz ve bu hakkı elde edeceğiz. Tüm arkadaşlarımızdan seslerini yükseltmelerini talep ediyoruz.”