Öksürük vakaları arttı! Bal fiyatları fırladı

Kışın yaklaşmasıyla birlikte bal satışları artış gösterdi. Özellikle Samsun’da, doğanın sunduğu doğal şifalı besin olan bal, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Öksürük vakaları arttı! Bal …

Kışın yaklaşmasıyla birlikte bal satışları artış gösterdi. Özellikle Samsun’da, doğanın sunduğu doğal şifalı besin olan bal, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Öksürük vakaları arttı! Bal fiyatları fırladı.

Kış mevsiminin yaklaşması ve soğuk algınlığına dair şikayetlerin artmasıyla birçok insan sağlığını doğal yollarla desteklemek istiyor. Özellikle Samsun’da hava sıcaklığının düşüşüyle birlikte kış hastalıkları daha belirgin hale geldi. Doğanın sunduğu en özel antibiyotiklerden biri olan bal, bu dönemde oldukça popüler oldu. Bal satıcıları, özellikle hastalıklı çocuğa sahip ailelerin, doğal ve karışık balları tercih ettiğini belirtiyor.

Balın Fiyat Aralığı ve Popüler Çeşitleri

Gaye Şenoğlu, deneyimli bir bal satıcısı olarak, “Çocukların okul hayatına dahil olması ve havaların soğumasıyla bal satışlarımızda ciddi bir artış gözlemledik. Kestane balı başta olmak üzere doğal ballara ilgi oldukça yüksek. Bilindiği üzere balın sağlık açısından birçok faydası var. Özellikle kış aylarında gribe iyi geldiğine inanılıyor. Ebeveynler, çocuklarının şikayetçi olduğu öksürüğe karşı çeşitli karışım ballar da talep ediyor. En popüler bal çeşidimiz kestane balı. Ardından ise kütük karakovan balını satıyoruz. Bu bal, ışıksız ortamda üretiliyor. Fiyatlarımız ise 200 ile 800 TL arasında değişiklik gösteriyor. Müşterilerimiz genellikle ihtiyaçları kadar bal satın alıyor.” şeklinde konuştu.

Bal fiyatlarına dair detaylar şu şekildedir: Kestane balı 800 TL, sedir balı 370 TL, çiçek balı 200 TL, yayla balı 370 TL, hayıt balı 300 TL ve geven balı 350 TL’dir.