Onlar, Bilim Kadınlarının Yetişmesi İçin Çalışıyorlar

L’Oréal Türkiye, genç bilim kadınlığını teşvik etmek ve bilim alanında daha çok kadın sesi çıkarmak amacıyla, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile birlikte “Bilim Kadınlarına destek” …

L’Oréal Türkiye, genç bilim kadınlığını teşvik etmek ve bilim alanında daha çok kadın sesi çıkarmak amacıyla, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile birlikte “Bilim Kadınlarına destek” programını 21 yıldır yürütüyor.

ISTANBUL (IGFA) – Kadınların bilim alanında ve özellikle üst düzey mevkilerde bulunma oranı cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılıkla karşı karşıya olduğu için oldukça düşük. L’Oréal Türkiye ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun ortaklaşa yürüttükleri “Bilim Kadınları İçin” programı 40 yaş altı genç ve yetenekli bilim kadınlarının tanınmasını desteklemeyi hedeflemektedir.

Teknoloji Güzellik lideri olan L’Oréal Türkiye, bu yıl proje kapsamını genişleterek, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile iş birliği yaparak genç üniversite kadınlarının eğitimine katkıda bulunuyor. Kadın öğrencilerin eğitimlerinde kullanılmak üzere bağış fonu oluşturan L’Oréal Türkiye, “Bilim Kadınları İçin” programında burs kazanmış bilim kadınlarının mentorluk programına da katkı sağlayarak geleceğin bilim kadınlarına destek veriyor.

“Bilim Kadınları İçin” programının Türkiye’deki 21. yılında, bilime öncülük eden genç ve yetenekli Türk bilim kadınları, bilimsel araştırmaları için 150 bin TL ödül kazandı.

L’Oréal Türkiye Ülke Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Jüri Başkanı Prof. Dr. Zeki Kaya, MIT Technology Review Dergisi’nin her yıl yayınladığı “35 Yaş Altı Yenilikçiler” listesine giren Dr. Gözde Durmuş, Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Ayşe Kırımlı ve TOG Genç Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katıldığı lansmanda, ödül kazanan bilim kadınları projelerini sundu.

L’Oréal Türkiye Ülke Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, programda yaptığı konuşmada, L’Oréal olarak bilimde kadın-erkek eşitliğine ve bilim kadınlarına olan inançlarını her zaman yüksek tuttuklarını belirtti ve şöyle devam etti: “Bilimde kadın-erkek eşitliğinin sağlandığında daha fazla perspektif, daha fazla çeşitlilik ve daha fazla yenilik ortaya çıkar. Yani genç bilim kadınlarına destek olmak, onların potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmak ve bilim dünyasında daha çok kadının başarıya ulaşmasını sağlamak için tam 21 yıl boyunca ‘Bilim Kadınları İçin’ programını yürütüyoruz. Türkiye’de bugüne dek 120 genç bilim kadınına projelerinde destek olduk ve desteklemeye devam edeceğiz. Bir Uluslararası Mükemmellik Ödülümüz var ve 4’ü peş peşe olmak üzere toplamda 5 bilim kadınımız Uluslararası Yükselen Yetenek seçildi. Hepsiyle gurur duyuyoruz” dedi.