Onlarca Yıllık Macera Özgün Edisyonla Buluşuyor

Evliya Çelebi’nin Seyahatnâmesi, tarihi, coğrafyası, kültürü, edebiyatı ve folkloruyla tek başına bir 17. yüzyıl dünyası oluşturmaktadır ve bu eser, özgün bir edisyon kazanıyor. İSTANBUL (İGFA) …

Evliya Çelebi’nin Seyahatnâmesi, tarihi, coğrafyası, kültürü, edebiyatı ve folkloruyla tek başına bir 17. yüzyıl dünyası oluşturmaktadır ve bu eser, özgün bir edisyon kazanıyor.

İSTANBUL (İGFA) – Yalnızca gördüğü yerleri gezip, coğrafya ve kültür hakkında bilgiler sunan bir seyyahın çok daha fazlası olan Evliya Çelebi’nin eseri, Ketebe Yayınları ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Evliya Çelebi Çalışmaları Merkezi ile birlikte hazırlanacak bu yeni edisyonla okuyucuların yeni bir dünya ile karşılaşmaları hedefleniyor.

Rami Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, Seyahatnâme’nin dünya seyahat literatüründeki önemi vurgulandı ve bilim çevreleri ve günümüz okuyucularının neden yeni bir baskıya ihtiyacı olduğuna dikkat çekildi.

Tanıtımda, Evliya Çelebi Çalışmaları Merkezi Yardımcı Direktörü İlhami Daniş, yeni baskının detaylarından söz etti.

Hayati Develi, Musa Duman, Zekeriya Kurşun, Slobodon Illic, Marta Andrić gibi Evliya Çelebi üzerinde araştırmalar yapan yerli ve yabancı birçok bilim insanının doğrudan katkı sağlayacağı bu projede, Robert Dankoff, Donna Landry, Gerald Maclean, Nuran Tezcan gibi isimlerin de danışmanlık yapması beklenmektedir.

Daha önce Türkiye’de defalarca tam ve eksik versiyonlarıyla yayımlanan Seyahatnâme, akademik standartlara uygun olarak transkribe edilecek ve Evliya üzerine çalışmalar yapacak araştırmacılara rehber olacaktır.

Yayımlanacak eserin modern Türkçe’ye çevrilmiş olması, hem araştırmacıları hem de her düzeyden okuyucuyu Evliya’nın dünyasına çekmeyi planlıyor. Minyatürler, gravürler, ebrular ve farklı görsel unsurlarla zenginleştirilmiş bu özel baskı, 350 yıl önceki döneme canlı ve renkli bir bağlantı sağlayacak.