Osmangazi Belediyesi Bursa’nın sultanını unutmadı

Bursa’nın gönül sultanlarından İsmail Hakkı Bursevi’nin hayatını ve eserlerini anlatan “300. Yılında İsmail Hakkı Bursevi Dergâhı” adlı kitap, Osmangazi Belediyesi’nin katkılarıyla kültür hazinesine kazandırıldı. Anadolu’da …

Bursa’nın gönül sultanlarından İsmail Hakkı Bursevi’nin hayatını ve eserlerini anlatan “300. Yılında İsmail Hakkı Bursevi Dergâhı” adlı kitap, Osmangazi Belediyesi’nin katkılarıyla kültür hazinesine kazandırıldı.

Anadolu’da yetişen ve Bursa’da birçok talebe yetiştiren büyük velilerden İsmail Hakkı Bursevi Hazretleri’nin hayatını anlatan İsmail Hakkı Bursevi Dergâhı isimli kitap, Bursa’nın kültürel ve manevi hayatına sahip çıkan Osmangazi Belediyesi’nin destekleriyle Mimar Hayrettin Eldemir tarafından kaleme alındı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Arif Bayrak, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez, Prof. Dr. Ali Namlı, Doç. Dr. Murat Yurtsever, Prof. Dr. Mustafa Kara, Ayasofya-i Kebir Camii İmam Hatibi Dr. Mehmet Emin Ay, kitabın yazarı Mimar Hayrettin Eldemir, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Panel havasında gerçekleşen tanıtım toplantısında akademisyenler İsmail Hakkı Bursevi’nin hayatını ve İslam dünyasına kazandırdığı eserleri anlattı.

Osmangazi Belediyesi olarak Bursa’nın tarihine, yeşiline ve doğasına sahip çıktıklarını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Şehrimizin tarihine, yeşiline ve doğasına sahip çıktığımız kadar kültürüne ve manevi hayatına da sahip çıkıyoruz” dedi.

Hayata geçirdikleri projelerle modern şehri inşa ederken, tarihi mirası da ayağa kaldırdıklarına dikkat çeken Dündar, “Bugüne kadar yaptığımız birçok tarihi eserin restorasyonunun yanı sıra İsmail Hakkı Bursevi Külliyesi’nin yenilenmesi de bize nasip oldu. Osmangazi Belediyesi’nin 160’ın üzerinde basılı eseri var. Birçok önemli eseri kültür ve edebiyat dünyamıza kazandırdık. Şimdi de belediyemizin destekleriyle hazırlanan ‘300. Yılında İsmail Hakkı Bursevi Dergâhı’ kitabının tanıtımını yapıyoruz. Bu eser hayırlı uğurlu olsun. Bu önemli eseri kaleme alan Hayrettin Eldemir’i ve emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

DR. ALİ NAMLI: “BURSA DUALI BİR ŞEHİR”

İsmail Hakkı Bursevi’nin Ruhul Beyan tefsirinin hatimlerinden bahseden Dr. Ali Namlı, Bursevi Hazretleri’nin eserlerinde Bursa için çok sayıda dua olduğunu belirterek, “İsmail Hakkı Bursevi Hazretleri İstanbul’da müritliği sırasında bir rüya görmüş. Rüyasında şeyhi Atpazarı Osman Fazlı Efendi, seni Bursa’ya halife tayin ettim demiş. Üsküp ve çevresinde 10 yıl kaldıktan sonra Bursa’ya gelmiş ve rüyası gerçekleşmiştir. Yazmış olduğu Tammü’l-Feyz Fi Babi’r Rical adlı eserinde tasavvufun mahiyeti ve kendi hayatı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Bu eserin girişinde Bursa’dan diğer bütün şehirlerden üstün bir şehir olarak bahseder. Ayrıca Allah’ın özel kullarından birçoğunun kabirlerinin ve istirahatgâhlarının bulunduğu şehir olarak tarif eder. Bir şiirinde Bursa’yı ziyaret ederseniz bütün dünyanın özetini görmüş olursunuz diyor. Bursa’yı görürseniz dünyayı görmüş gibi olursunuz diyor. Bursa için dua ediyor. Bursa bir dua şehri, Bursalılar büyük zatlardan dua almış bir şehirde yaşıyor. Bursevi Hazretleri şöyle dua eder. Allah (cc) Bursa’yı her zaman afet ve musibetlerden korusun ve bu şehrin sakinlerine genelde ve özelde en güzel hayatı ve bereketi yaşatsın diye dua eder. Büyük insanın diğer eserlerinde de Bursa için dualar vardır.”

Doç Dr. Murat Yurtseven, İsmail Hakkı Bursevi Hazretleri’nin eserlerine ve hatırasına hizmet eden Mahmut NâsıhEfendi’nin hayatından bahsederken, Prof Dr. Mustafa Kara ise İsmail Hakkı Bursevi ile ilgili çok önemli bir eserin ortaya çıktığını belirterek, “Hayrettin kardeşimizin İsmail Hakkı Bursevi Dervişi ile ilgili güzel bir eseri vardı. Hiç şüphe yok ki İsmail Hakkı Bursevi genel olarak tasavvuf kültürü üzerine eser yazma konusunda altın madalyaya sahiptir. Bu güzel eseri yayınlayan Hayrettin Eldemir’i tebrik ediyorum” dedi.

Kitabın yazarı Mimar Hayrettin Eldemir ise yapımının 300. yılında kaleme aldığı eserin merak ve iz sürme ile başladığını vurguladı.

Eldemir, “Okuduğum bir kitapta, 1980’li yıllarda tekkede yapılan bir tadilat sırasında pencere pervazındaki beyitlerin fotoğrafını gördüm. Biz 33 yıl önce öğrenciyken o ahşap parçasının üzerindeki beyitleri göremiyorduk. Hayat bir izi takip etme meselesidir. Buraya yerleştirdiği beyitler kendi el yazısı mı? Kısacası bu kitap merakla başlayan bir çalışma oldu. İzi takip etmeye çalıştık ve bu iz bizi Bursevi hakkında yazılmış tüm eserleri okumaya teşvik etti. Bugün hayatta olan ve Bursevi hakkında bir şeyler yazmış tüm şahsiyetleri ziyaret etmeye çalıştım. Röportajlar yaptım, sorular sordum ve merakımı giderdim. Bu çalışmayı yaparken şu dikkatimi çekti; 3 asır önce yaşamış ve ilmi tevhid ile çok yüksek mertebelere ulaşmış bir zatın inci gibi yazdığı metinleri okumaktan bile aciz olduğumu gördüm. Yapımı devam eden Bursa dergâhları arasında İsmail Hakkı Bursevi Dergâhı’nın 300. yılında bile faal olması ve Bursa dini hayatı için kullanılması Hazret’in bir kerameti olsa gerek.”

Toplantının ardından Mimar Hayrettin Eldemir yeni kitabını katılımcılara imzaladı.