Osmangazi Bursa’yı 412.803 ton karbondioksit salımından kurtardı

Bursa’da Osmangazi Belediyesi, kurumsal sera gazı envanteri ve emisyon çalışmalarını tamamladı. Osmangazi Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında belediye faaliyetlerinin iklim değişikliğine etkilerinin belirlenmesinde ve …

Bursa’da Osmangazi Belediyesi, kurumsal sera gazı envanteri ve emisyon çalışmalarını tamamladı.

Osmangazi Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında belediye faaliyetlerinin iklim değişikliğine etkilerinin belirlenmesinde ve sera gazı etkilerinin azaltılmasında belirleyici olacak ‘Kurumsal Sera Gazı Envanteri ve Emisyon Raporu’nu hazırladı. Belediyenin kendi uzman kadrosu tarafından hazırlanan rapor, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Osmangazi Belediyesi, Veysel Karani Modern Kurban Kesim ve Satış Tesisi ile Panorama 1326 Fetih Müzesi’nin çatısına kurduğu güneş enerjisi panelleri ile Haziran 2022’den bu yana toplam 852 bin 897 kW elektrik üreterek 412 bin 803 ton karbondioksitin çevreye salınımını engelleyerek çevreci bir çalışmaya imza attı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın katılımıyla Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde düzenlenen programda Kolza Biodizel firması ile bitkisel atık yağ toplama protokolü imzalandı.

Belediyenin kendi uzman kadrosu tarafından 5 ay süren çalışmalar sonucunda Osmangazi Belediyesi’nin 2022 yılı kurumsal sera gazı envanteri ve emisyon raporu hazırlandı. Bu rapor ile kurumsal faaliyetlerin iklim değişikliğine etkisinin belirlenmesi, mevcut ve gelecekteki yasal düzenlemelere olanak sağlanması, karbon üretimi açısından riskli ve sorunlu noktaların tespit edilmesi amaçlandı. Belediyenin uzman ekipleri tarafından hazırlanan bu rapor TSE ISO14064-1:2019’a uygun olarak hazırlanırken, sera gazı emisyonlarının raporlanmasında büyük hassasiyet gösterildi. Panorama 1326 Fetih Müzesi’nde gerçekleştirilen sunumda Osmangazi Belediyesi’nin çevreci çalışmaları katılımcılara anlatıldı.

“HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Daha çevreci bir Osmangazi için çalıştıklarını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, çevre konusunun dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu, herkesin en çok konuştuğu ve takip ettiği konuların başında geldiğine dikkat çekti.

Rapor çerçevesinde doğrudan ve dolaylı sera gazı salınımlarının belirlendiğini anlatan Başkan Dündar, “Doğrudan sera gazı salınımı 3 bin 967 ton karbondioksit eşdeğeri, dolaylı 23 bin 237 ton karbondioksit eşdeğeri olarak ölçüldü. Uzmanlarımız ve çevre mühendislerimiz bu hesaplamaları yaptı, bunlarla mücadele ederek daha yaşanabilir bir kent ve dünya için herkes elini taşın altına koymalı. Bundan sonraki süreçte Osmangazi Belediyesi olarak Bursa’ya çevre anlamında nasıl katkı sağlayabiliriz bunun derdindeyiz. İnşallah bunu da başaracağız” dedi.

Osmangazi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Dilek Yosun ise dünyanın ana gündem maddesinin iklim değişikliği olduğunu vurguladı. Osmangazi Belediyesi olarak 2022 yılı kurumsal sera gazı envanteri ve emisyon çalışmalarını tamamladıklarını belirten Yosun, “Bu rapor ile faaliyetlerimizin iklim değişikliğine etkisini hesapladık. Veysel Karani Modern Kurban Kesim ve Satış Tesisimizin çatısında bulunan güneş enerjisi panelleri Haziran 2022 itibariyle elektrik üretmeye başladı. Haziran 2022’den bu yana 826 bin 617 kw elektrik üretildi. Bu üretim sayesinde yıllık 400.083 ton eşdeğer karbondioksit salımı engelleniyor. Ayrıca Panorama 1326 Fetih Müzesi’nin çatısında bulunan güneş enerjisi panelleri yılda 26 bin 280 kw elektrik üretiyor. Bu rakamın karşılığında ise yılda 12,72 ton karbondioksit eşdeğeri salım engelleniyor.” dedi.