OSMEK kursiyerlerinin eserleri büyük beğeni topladı

Bursa Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (OSMEK) kursiyerlerinin 2022-2023 döneminde aldıkları eğitimlerle ürettikleri eserlerden oluşan yılsonu sergisi büyük beğeni topladı. Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından vatandaşların …

Bursa Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (OSMEK) kursiyerlerinin 2022-2023 döneminde aldıkları eğitimlerle ürettikleri eserlerden oluşan yılsonu sergisi büyük beğeni topladı.

Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından vatandaşların mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla her yıl ücretsiz olarak düzenlenen OSMEK kurslarının 2022-2023 dönemi yılsonu sergisinde renkli görüntüler yaşandı.

Soğanlı Kültür Merkezi’nde açılan sergide giyim, filografi, tezhip, ahşap yakma, resim, su kabağı işlemeciliği, ev mefruşatı, geri dönüşüm, rölyef, deri, koza, örgü, iğne oyası, el nakışı, gümüş kazaz ve çini gibi alanlarda 500’ü aşkın eser yer aldı.

Açılışa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra Osmangazi Kaymakamı Ali Partal, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Arif Bayrak, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Gürhan Çokgezer katıldı, Serginin açılış törenine Osmangazi İlçe Müftüsü Mehmet Uzun, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Köse, Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Rıdvan Güler, AK Parti il ve ilçe yöneticileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BURSA’DA OSMANGAZİ İMZASI

Halk Eğitim Merkezi okul öncesi öğrencilerinin halk oyunları gösterisi ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, OSMEK ile bugüne kadar toplam 37 bin 200 vatandaşa hizmet verdiklerini vurguladı. OSMEK’in sadece bir kurs değil, yüzlerce başarı öyküsü, cesaret, azim ve kararlılıkla çıkılan büyük bir yolculuk olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “Belediyemizin kentin her yerine, her mahallesine dokunan çalışmaları var. Bursa bir tarih şehri, Osmangazi Bursa’yı kuran şehir, Osmanlı’yı kuran şehir. Dolayısıyla tarihi mirasımız için öncü bir belediyeyiz ve yaptığımız çalışmalarla Türkiye’ye örnek olmuş tarihi kentler tarafından örnek gösteriliyoruz. Şu anda Tarihi Kentler Birliği Türkiye’yi dört bölgeye ayırarak yaptığı eğitim çalışmalarıyla bizim çalışmalarımızı örnek gösteriyor ve her belediye nerede bir kalıntı varsa, nerede bir tarih varsa onu ayağa kaldırmaya çalışıyor. Osmangazi bunun öncüsüdür. Tüm hemşehrilerimize çok teşekkür ediyoruz. Bursa’nın merkezinde Osmangazi imzası var” dedi.

HAYAT BOYU ÖĞRENME İMKÂNI

Osmangazi Kaymakamı Ali Partal ise konuşmasında 7’den 77’ye hayat boyu öğrenmenin önemine vurgu yaparak, “Yeter ki vatandaşlarımız öğrenmek istesin. Kurslarımızdan faydalanmak için talepte bulunsunlar. Biz her zaman talep edilen sayıda kurs açabilecek kapasiteye sahibiz. OSMEK kurslarına ilginin yüksek olduğunu görüyoruz. Halk Eğitim ve OSMEK kursları da dahil olmak üzere bir yılda 200 binin üzerinde kişiye dokunduk. Özellikle ev hanımlarımız hem zamanlarını değerlendiriyor hem beceri kazanıyor hem de istihdama katkı sağlıyor. Bu çok sevindirici bir durum. İnşallah bu sayıları hep birlikte daha da artıracağız. Bu kursların açılmasında ve 22 kurs merkezinin tahsis edilmesinde büyük emekleri olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından farklı branşlarda başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri Soğanlı Kültür Merkezi fuayesindeki sergiyi gezerek kursiyerlerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.