Pakistanlı heyet Kocaeli’deki simülasyon merkezini ziyaret etti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi yurt dışından ilgi görmeye devam ediyor. Pakistanlı heyet Kocaeli’deki simülasyon merkezini ziyaret etti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin …

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi yurt dışından ilgi görmeye devam ediyor. Pakistanlı heyet Kocaeli’deki simülasyon merkezini ziyaret etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin deprem bilincini aşılamak amacıyla vatandaşlara teorik ve pratik eğitimler verdiği Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi, yurt dışından da ilgi görmeye devam ediyor.

Bu kapsamda “Pakistan Deprem Araştırma Altyapısının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Türkiye’ye gelen 12 kişilik heyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve SESRIC – İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından desteklenen Pakistan heyeti, Kocaeli’de yürütülen zemin etütleri ve sismolojik çalışmalar hakkında Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden bilgi aldı.

YALTIRAK’TAN TEKNİK BİLGİLENDİRME

Büyükşehir, Pakistan Meteoroloji Dairesi (PMB) çalışanlarına deprem araştırmalarına yönelik Sismoloji, GPS ve Zemin Sınıflandırması konularında deneyim ve bilgi aktarmak amacıyla TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi öncülüğünde yürütülen projeye destek verdi. Bu kapsamda Büyükşehir Deprem İnceleme Şube Müdürü Mustafa Yaltırak, Pakistanlı heyete “Uygulamalı Deprem Eğitimi” ve “Kocaeli Yerel Deprem Kayıt Ağı” hakkında detaylı teknik bilgiler verdi.

DEPREM ÇANTASI HEDİYE EDİLDİ

Proje ile ayrıca Pakistan’da PMB tarafından toplanan sismolojik verilerin değerlendirilerek ülke genelinde depremlerin izlenmesi ve bu çerçevede verilerden üretilen bilgilerin hızlı ve doğru bir şekilde kullanılması, PMB’de bulunmayan GPS ve Zemin sınıflandırma teknolojilerinin Pakistan’a kazandırılması hedefleniyor. Ziyaret sonunda Pakistanlı teknik heyete broşür ve deprem çantası hediye edildi.