Pamuk Fiyatının En Az 28-30 TL Olması Gerektiği TZOB Tarafından Belirtildi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuk alım fiyatlarının dünya ve üretim maliyetlerinden daha düşük olduğuna dikkat çekti ve “Üreticilerimizin pamuk üretiminden çekilmemeleri …

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuk alım fiyatlarının dünya ve üretim maliyetlerinden daha düşük olduğuna dikkat çekti ve “Üreticilerimizin pamuk üretiminden çekilmemeleri için fiyatın en az 28-30 lira olması gerekiyor” dedi.

ANKARA (İGFA) – 7 Ekim Dünya Pamuk Günü sebebiyle açıklamada bulunan TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuk endüstrisindeki sorunlar ve üreticilerin beklentilerini ele aldı.

Bayraktar, pamuk hasadının başladığına ve bu yıl yüzde 10-20 arasında bir verim kaybı yaşandığına özellikle dikkat çekti.

2021’de kilogram başına 24 lira olan pamuk fiyatlarının 2022’de 13-14 lira seviyelerine düştüğünü belirtti.

Bayraktar, Türkiye’deki bazı kuruluşların – TARİŞ Pamuk Birliği, Çukobirlik ve Antbirlik – açıkladığı fiyatların düşük olduğunu dile getirdi ve Türk pamuğunun tekstil, hazır giyim, bitkisel yağ ve yem gibi birçok sektör için önemli bir hammadde olduğunun altını çizdi. Bayraktar ayrıca yerli pamuk üretiminin bu endüstrilerin büyümesine katkı sağladığını da belirtti.

TZOB Başkanı Bayraktar, gübre, mazot ve sulama maliyetlerinin yükselmesinin üretim maliyetini artırdığını ve bu konuda önlem alınması gerektiğini ifade etti.

Bayraktar, pamuk yetiştiriciliğinin yapıldığı tarım havzalarında desteklerin sağlanması gerektiğini vurguladı ve ““Ekim işlemi başladıktan sonra, mazot ve gübre fiyatlarındaki artış geçen sezon pamuk üreticilerimizin zor durumda kalmasına neden oldu. Sulama ücretlerinin yüksek olması pamuk yetiştiriciliğinde problem oluşturuyor. Tüm tarım ürünlerinde olduğu gibi, sulama ücretleri masraflar arasında önemli bir yer tutuyor. Sulama Birliklerine bağlı bölgelerde pamuk sulama ücretlerinde indirim yapılacağı konuşulsa da, Sulama Birliklerinin alanı dışında kalmış ve kendi imkanlarıyla su çeken çiftçilerimiz bu indirimlerden faydalanamıyor” dedi.