Pancar çiftçisine destek için Okan Gaytancıoğlu

Okan Gaytancıoğlu, eski Edirne Milletvekili, pancar çiftçisine gerekli önemin verilmediğini ve pancar üreticilerinin desteklenmediğini belirtti. Erdoğan DEMİR (İGFA) Tohumun yüzde 100, gübrenin yüzde 120, mazotun …

Okan Gaytancıoğlu, eski Edirne Milletvekili, pancar çiftçisine gerekli önemin verilmediğini ve pancar üreticilerinin desteklenmediğini belirtti.

Erdoğan DEMİR (İGFA)
Tohumun yüzde 100, gübrenin yüzde 120, mazotun yüzde 115, çapacının yüzde 70 ve söküm maliyetinin yüzde120’lık artışına dikkat çeken Okan Gaytancıoğlu, pancar çiftçisinin destek talebi olan 3 bin lirayı ton başına bin 855 lira alındığını belirtti. “Öncelikle yeni hükümet buğday ve arpa üreticilerini hayal kırıklığına uğrattı, ardından mısır, pamuk ve ayçiçeği üreticilerine zarar verdi, zaten hayvancılık yapanları da üzdü, şimdi de pancar üreticileri üzülüyor. Bu, hükümetin enflasyonla mücadelesinin sadece Türk çiftçilerinin ürünlerine karşı olduğunu gösteriyor. Rus, Ukrayna, ABD, Uruguay vb. çiftçiler ürün gönderdikçe daha fazla para kazanıyorlar.

Akaryakıt fiyatlarına gelen vergi ve zamların enflasyonu sürekli artırması nedeniyle, hükümetin çiftçinin ürün fiyatlarını düşürerek enflasyonla mücadele etmesi, tarımsal üretimi de büyük bir riske sokuyor. Düşük şeker pancarı fiyatlarının açıklanması, şeker pancarı üretimini azaltır. Bu da sağlıksız nişasta bazlı şeker üretiminin artmasına yol açar.” diye ekledi.