Recep Tayyip Erdoğan, Kayısı Ticaret Merkezi’nde ‘Bak’ışı Yakın

Malatya’yı ziyaret ederek çeşitli temaslar gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesi’nin açılışına katıldı ve Recep Tayyip …

Malatya’yı ziyaret ederek çeşitli temaslar gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Malatya 100. Yıl İl Halk Kütüphanesi’nin açılışına katıldı ve Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni denetledi.

MALATYA (İGFA) – Başkan Gürkan, Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’nin hizmete girmesiyle kayısının sanayi malzemesi olacak ve bu sayede kayısiden sağlanan gelirin artırılacağını belirtti. 5 milyar dolarlık kuru kayısı gelirinin 2 milyar dolarının Malatya’dan elde edilmesi için çalışmalar devam ettiğini ifade edenen Başkan Gürkan, kayısının katma değerinin beş katına çıkarılabileceğini ifade etti.

Yeşilyurt İlçesi Yaka Mahallesi’nde Yeşil Sebze ve Meyve Hali Yanı’nda bulunan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’nin kısa süre sonra kullanıma açılacağı belirtildi. Malatya ve Türkiye’nin prestijli projelerinden olan ve dünya pazarında kayısının hak ettiği konuma gelme hedefiyle oluşturulan Ticaret Merkezi’nde dükkanlar, emanet ofisleri, konferans salonları, laboratuvarlar, çalışma ofisleri, toplantı salonları, kayısı müzesi ve sosyal donatı alanları yer alıyor.

‘Altın yumurta’ olarak nitelendirilen kayısının ekonomik değerinin artırılması ve dünya pazarında hak ettiği değeri elde etmesi adına Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’nin öneminin büyük olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Ülkemizin kuru kayısı üretiminin %85’i Malatya’dan sağlanıyor. Yurt dışına yılda 100 bin ton kuru kayısının üzerinde ihracat yapılıyor ve bu durum şu an 300 milyon dolarlık bir ekonomik değer oluşturuyor. Fakat dünya piyasasında 5 milyar dolar gelir elde edilen bir dönemde, 300 milyon dolarlık gelirin Malatya için yeterli olmadığını düşünüyorum. Bu gelirin en azından 1,5 – 2 milyar dolar seviyesine çıkarılması gerekli. Böylece kayısının ilimize ve ülkemiz ekonomisine sağladığı katma değer de beş kat artacaktır.” dedi.