Sabancı Vakfı, 14. Sezon Fark Yaratanlar’ı açıklandı

Sabancı Vakfı, Fark Yaratanlar Programı’nın 14. sezonunu başlattı. Sabancı Vakfı’nın Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişi ve kurumların yarattığı etkiyi görünür kılmak ve topluma ilham vermek …

Sabancı Vakfı, Fark Yaratanlar Programı’nın 14. sezonunu başlattı. Sabancı Vakfı’nın Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişi ve kurumların yarattığı etkiyi görünür kılmak ve topluma ilham vermek amacıyla 2009 yılından bu yana yürüttüğü “Fark Yaratanlar” programının 14. Sezon Fark Yaratanlar’ı açıklandı.

Yeni sezon tanıtım etkinliği, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın katılımı ve Cüneyt Özdemir’in moderatörlüğünde Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de gerçekleştirildi. Etkinlikte, mahallelerindeki sorunların çözümü için yaptıkları çalışmalarla topluma umut ve cesaret aşılayan yeni sezonun 6 Fark Yaratan’ının hikâyeleri kamuoyu ile paylaşıldı.

Geleneksel ve kadim oyunlar aracılığıyla kültürel mirası aktaran ‘Oyun Atlası’ projesiyle Gökçen Göksel; görme ve işitme engelli olan ve ‘Blinduz. biz’ platformunu hayata geçiren görme ve işitme engelli Murat Göksel; Türkiye’nin ilk ve tek kadınlar arası müzayedesi ‘Kadın Matinesi’ni kuran Nesteren Şencan Görgülü; Sanata erişimi kısıtlı çocukları sanatla buluştururken öğrencilere ve müzisyenlere mesleki gelişim sağlayan ‘Müzikist’ Derneği’nin kurucusu Onur Kahvecioğlu, çocukların merak ve hayallerinden yola çıkarak basit malzemelerle bir köy okulunda yenilikçi öğrenme ortamları tasarlayan okul öncesi öğretmeni Rumeysa Çevlik ve görme engelliler için yapay zekâ tabanlı bir mobil uygulama olan ‘Senin Gözünden’in geliştiricisi Zülal Tannur bu sezonun Fark Yaratanları seçildi.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Fark Yaratanların hikayelerinin toplumda görünür kılınmasının önemini vurgulayarak, “Fark Yaratanlar Programı ile çevrelerinde karşılaştıkları sorunları çözmek için çabalayan ve toplumu teşvik eden isimleri Türkiye ile tanıştırmak üzere yola çıktık. Amacımız toplumsal sorunlara duyarlı aktif vatandaşları görünür kılmak, onları takdir etmek ve toplumun tüm kesimlerinin onlardan haberdar olmasını sağlamaktı. Bu hedeflerimize ulaştığımızı görmek bizim için büyük bir itici güç ve motivasyon kaynağı olmaya devam ediyor. Bugüne kadar ülkemizin farklı şehirlerinden 210 ‘Fark Yaratan’ın ilham veren hikayelerini toplumun geniş kesimleriyle paylaştık. Fark Yaratanlar’ın videoları Türkiye’de ve yurtdışında milyonlarca izlenme sayısına ulaştı. Bu videoları her izlediğimde, bireylerin tamamen kendi inisiyatifleriyle harekete geçerek toplumda bir şeyleri değiştirmeyi başardıklarını görmek beni çok mutlu ediyor. Evet, sorunu yerinde gördüler ama şikayet etmek yerine cesurca harekete geçtiler. Onlarla gurur duyuyoruz. Fark Yaratanların hikayelerini izlediğimde bu ülkenin her bireyinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu görüyor ve geleceğe daha büyük bir inanç ve umutla bakıyorum. İyi ki bu ölçüde değer katan bir programa imza atmışız diyorum.” diye sözlerini tamamladı.