Sakarya Botanik Park Projesi vadiyi yaşam merkezi haline getirecek

Sakarya’da Botanik Park projesi ile vadiyi yaşam merkezi haline getireceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, lavanta, kekik, adaçayı, biberiye, ıhlamur, akasya, defne, kuşburnu, kedi …

Sakarya’da Botanik Park projesi ile vadiyi yaşam merkezi haline getireceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, lavanta, kekik, adaçayı, biberiye, ıhlamur, akasya, defne, kuşburnu, kedi otu gibi 21 çeşit bitkiyi toprakla buluşturduklarını, hasat edilen ürünlerin önemli bir kısmının ihraç edildiğini ve ayrıca Büyükşehir Belediyesi çatısı altında üretilerek vatandaşların istifadesine sunulduğunu söyledi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof Dr. Metin Yerebakan ile birlikte Melen Botanik Vadisi’ni ziyaret etti.

Toplam 21 çeşit bitkinin yetiştiği alanda incelemelerde bulunan ikili, devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Dr. Yerebakan, Melen Botanik Vadisi’nin çok ciddi bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek Başkan Ekrem Yüce ve ekibini tebrik etti.

Proje hakkında bilgi veren Başkan Yüce, “Botanik Vadimizin bulunduğu alan Melen isale hattının hemen üzerinde yer alıyor. Atıl durumda olan bu alanı ekonomiye kazandırmak ve üretim alanına dönüştürmek için önemli adımlar attık. Kısa sürede hem katma değer ürettik hem de kentimizde bu alanda bir farkındalık yarattık. Lavanta, kekik, adaçayı, biberiye, ıhlamur, akasya, defne, kuşburnu, kediotu gibi 21 farklı türde bitki diktik. 3 milyondan fazla bitki diktik. Hasat edilen ürünlerin önemli bir kısmı ihraç ediliyor, kalan kısmı ise Büyükşehir Belediyesi çatısı altında çay, yağ, hidrosol, krem ve kozmetik alanlarında üretilerek hemşerilerimizin istifadesine sunuluyor” dedi.

Proje alanını sosyal yaşam merkezine dönüştürmek için adımlar attıklarını belirten Başkan Yüce, “Şu anda bisiklet yolumuz vadinin içerisinde yer alıyor. Şimdi çok özel bir proje hazırladık. İnşaat çalışmalarına başladık. Koleksiyon bahçesi, serası, sosyal tesisi, yeşil alanları, rekreasyon alanları, yürüyüş yolları, kamelyaları ile inşallah Botanik Park harika bir alan olacak. Şehrimizin kuzeyi yaz sezonunu açtı. Bu vesileyle hem vatandaşlarımız hem de misafirlerimiz Melen Botanik Vadimizi mutlaka ziyaret edecek ve dünyada eşi benzeri olmayan projemizi yakından inceleme fırsatı bulacaklar.” dedi.