Sapanca Gölü’nden çıkan atıklar görenleri şaşırttı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde örnek bir çalışma gerçekleştirerek dalgıçların girdiği Sapanca Gölü havzası ve çevresini temizledi. Gölden çıkan lastik, cam, ahşap …

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde örnek bir çalışma gerçekleştirerek dalgıçların girdiği Sapanca Gölü havzası ve çevresini temizledi. Gölden çıkan lastik, cam, ahşap ve plastik atıklar çevre ve doğanın hassasiyetle korunması gerektiği gerçeğini gözler önüne serdi.

Sapanca Gölü’nden çıkan atıklar görenleri şaşırttı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde örnek bir etkinliğe imza attı. Doğa dostu, çevreye duyarlı ve yeşil projeleriyle bilinen Büyükşehir Belediyesi, ‘Yarının Sakarya’sı İçin El Ele’ programında vatandaşları bir araya getirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimleri ve Başkan Ekrem Yüce, Sapanca Gölü havzası ve çevresinde geniş çaplı bir temizlik gerçekleştirdi. Dalgıçlar tekneyle göl havzasına girerek suya daldı. Sudan araba lastikleri, plastik malzemeler, cam ürünler ve hatta bazı tıbbi atık malzemeler çıktı.

Bir hadis-i şerifle çevrenin önemine dikkat çeken Başkan Yüce, “İnsanoğlunun en başta gelen görevi, Mevla’nın bize emaneti olan doğaya, canlı ve cansız tüm varlıklara karşı merhametli olmak ve onlara hakkıyla sahip çıkmaktır. Peygamberimiz bir hadisinde ‘Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz’ buyuruyor. Biz toplum olarak doğanın, çevrenin ve yeryüzündeki her canlının bu kadar kıymetli olduğu bir medeniyetten geliyoruz. İnsan ve çevre arasındaki bu ilahi ölçü bizim hizmet anlayışımızın özünü oluşturuyor.”

Etkinliğin sonunda toplanan çöpler ve gölden çıkarılan atıklarla hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Yüce ve katılımcılar hep birlikte “Doğa olmazsa insan da olmaz. Doğa için seferber olalım” dedi.