Sapanca Gölü’nden iyi haber! Su seviyesi yükseldi

Sapanca Gölü’nden iyi haber… Yapılan son ölçüm sevindirdi. Sapanca Gölü’nde su seviyesinin maksimum nokta olan 32,20 metre sınırına 32,14 metreye ulaştığını belirten Sakarya Büyükşehir Belediye …

Sapanca Gölü’nden iyi haber… Yapılan son ölçüm sevindirdi. Sapanca Gölü’nde su seviyesinin maksimum nokta olan 32,20 metre sınırına 32,14 metreye ulaştığını belirten Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “İçme suyu kaynağımız Sapanca Gölü’nde seviyenin düşmemesi için gerekli tüm tedbirleri aldık, tüm parametreleri inceliyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Gölü’ndeki son duruma ilişkin sevindirici verileri paylaştı. Yüce, yaz mevsimi öncesinde tedirgin edici noktalarda olmasına rağmen bol yağışlarla birlikte hızla yükselen Sapanca Gölü’nde uzun bir aradan sonra maksimum seviyenin ölçüldüğünü söyledi.

Mart 2023’te 31,36 seviyesine kadar düşen dikey yüksekliğin son gün itibariyle 32,14 metre olarak ölçüldüğünü ve önceki yıllarda görülen maksimum seviye olan 32,20 metreye yaklaşıldığı bilgisini paylaştı. Son dönemde 10 günde 25 santimetrelik bir artış görüldüğünü belirten Yüce, Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan bölgenin en kıymetli doğal kaynağını gelecek nesillere en sağlıklı şekilde aktarmak için tüm parametreleri dikkatle takip ettiklerini vurguladı.

Başkan Yüce, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde önemli bir mesajı paylaştıklarını belirterek, “2 gün önce 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde gölden birçok çeşit atığı topladık ve gerçekten doğayı tahrip eden atıkları çevresinden aldık. Bu programda önemli bir mesaj verdik; doğa yoksa biz de yokuz. Bu noktada Sapanca Gölü’nün ilimiz, bölgemiz ve hatta Türkiye için paha biçilemez bir değere sahip olduğunu anlamamız gerekiyor. Kaçak su kullanımının önüne geçmek, gölü temizlemek ve su kalitesini artırmak için tam kadro gece gündüz çalışıyoruz. İçtiğimiz su Türkiye’nin en mineralli sularından biri.” dedi.

“KORUYACAĞIZ, DİKKATLİCE İZLEYECEĞİZ”

Yüce, gölün son durumu hakkında bilgi paylaşırken, “Bir süredir ölçümler yapıyoruz. Özellikle Mart 2023’te bir düşüş vardı. Çok şükür dün yaptığımız ölçümlerde maksimum seviye olan 32.20’ye yaklaştığını gördük. Şu anda 32,14 olarak ölçülüyor ama tabii ki yükseliş trendini devam ettireceği kesin değil. Biz onu koruyacağız, kollayacağız, dikkatle izleyeceğiz ve gerisini Allah’ın takdirine bırakacağız. Umuyoruz ki bu cennet su kaynağı en güzel haliyle geleceğe taşınır. 2İki şehrin içme suyu kaynağı ve Türkiye’nin gözbebeği gölümüz için tüm parametreleri inceliyoruz.” dedi.

Öte yandan Sapanca Gölü kıyısında bulunan SASKİ Göl Tesisleri de her gün suyun son durumunu analiz ediyor. Büyükşehir mühendisleri 1 milyondan fazla insanın tükettiği içme suyunu arıtmak, zenginleştirmek ve en verimli şekilde evlere ulaşmasını sağlamak için çalışıyor. Bu sayede Sakarya, Türkiye’nin mineral bakımından en yüksek Ph seviyesine sahip içme suyunu tüketiyor.