Selçuk Geçer, Dolar/TL’nin 45 Lira Olacağı Beklentisini Duyurdu

Türkiye’nin ekonomik durumunu değerlendiren Selçuk Geçer, dolar/TL kuru için yakın gelecekte 45 liranın görülebileceğini tahmin ediyor. Bu büyüme beklentisi ve Morgan Stanley hakkındaki eleştirileriyle kendisinden …

Türkiye’nin ekonomik durumunu değerlendiren Selçuk Geçer, dolar/TL kuru için yakın gelecekte 45 liranın görülebileceğini tahmin ediyor. Bu büyüme beklentisi ve Morgan Stanley hakkındaki eleştirileriyle kendisinden söz ettiriyor.

Türkiye’nin global ekonomideki konumunu sağlamlaştırmak amacıyla döviz kuru ayarlamaları yapılmasının gerekliliğini savunan ekonomi uzmanı Selçuk Geçer, dolar/TL paritesinin 45 lira seviyesine geleceği tahminini paylaştı.

Selçuk Geçer, Morgan Stanley’e Tepki Gösterdi

Tanınmış ekonomi analisti Selçuk Geçer, Morgan Stanley bankasının yayınlanan son raporunun gerçekçi olmadığına dikkat çekti ve Türk ekonomisinin rekabet gücünü artırmak amacıyla döviz kurunda büyüme yönlü adımlar atılması gerektiğini, bu durumda dolar/TL kuru seviyesinin 45’e çıkabileceğini işaret etti.

Geçer, economical developments in the last period, taking note of recent economic developments, mentioned that the U.S. Federal Reserve (Fed) might decide to increase interest rates at its upcoming meeting.

Dolar Kuru İçin Ne Düşünüyor?

Selçuk Geçer, tarım dışı istihdam verisi in U.S. over-expected non-farm employment data and the constant unemployment rate may trigger the upward movement in the dollar exchange rate. He stressed that the Fed’s decision to raise interest rates is now inevitable.

Ekonomist, kendisini rahatsız eden Morgan Stanley raporundaki verilere tepkisini paylaştı ve doların neden ve ne zaman 45 liraya çıkacağını detaylı olarak açıkladı.

Geçer: “Türkiye Ekonomisine Yeterince Bakmamışlar”

Geçer, Morgan Stanley hakkındaki eleştirilerini sürdürerek, son yıllarda biriken enflasyon nedeniyle Türkiye ekonomisinin zorluk çektiğini ve bu enflasyonun üretim ve ihracat maliyetlerini artırdığını vurguladı. Türk Lirasının gerçek değerinin daha yüksek olduğunu belirten Geçer, Morgan Stanley gibi uluslararası kuruluşların Türk ekonomisini daha derinlemesine analiz etmesi gerektiğini belirtti.