Seyit Ardıç’tan Ankara Havalimanı ve Merkez arasına metro hattı açıklaması

ASO Başkanı Seyit Ardıç, ASO Üyesi CRRC-MNG firması tarafından gerçekleştirilen “İstanbul Havalimanı Metro Hattı” yerlileştirme sanayi zincirinin temel atma törenine katılarak bir konuşma yaptı. Ankara …

ASO Başkanı Seyit Ardıç, ASO Üyesi CRRC-MNG firması tarafından gerçekleştirilen “İstanbul Havalimanı Metro Hattı” yerlileştirme sanayi zincirinin temel atma törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, “Nüfusu hızla artan ve sanayisi hızla gelişen başkentimiz Ankara’da havalimanını merkeze bağlayacak bir metro hattına acil ihtiyacımız var” dedi.

Raylı sistem sanayisinin gelişmişlik düzeyinin dünyada sanayileşmenin en önemli altyapı göstergelerinden biri olduğunu belirten ASO Başkanı Seyit Ardıç şunları söyledi: “Son dönemde küresel iklim değişikliği ile mücadele çerçevesinde raylı sistemler yeniden ön plana çıkmış ve vazgeçilmez bir ulaşım modu haline gelmiştir. Son yirmi yılda ülkemizde raylı sistem taşımacılığı dev yatırımlarla yeniden canlandı. Raylı sistemler sektörü ülkemizde öncelikli sektörler arasında yer almaktadır. Bu çerçevede her geçen gün artan yatırımlar, yerli firmaların teknolojik kabiliyetlerini geliştirmeleri ve yerli raylı sistemler sanayisini geliştirmeleri için önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu sektörde uygulanan yerli katkı şartı, milli markalı raylı sistem araçlarının ve alt sistemlerinin ortaya çıkmasına, araç tedarikinde maliyetlerin düşmesine, istihdama ve yabancı yatırımcıların yerli üreticilerle yatırım ortaklıkları kurmasına da katkı sağlamaktadır. İstanbul Havalimanı metro yatırımı ilklerin ve enlerin gerçekleştirildiği örnek bir yatırım olmuştur.” dedi.

Türkiye ve Çin’in G20 ülkeleri arasında dünyanın önde gelen gelişmekte olan ekonomileri olduğunu belirten Ardıç şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız ve Çin Devlet Başkanı Zi Jinping’in rehberliğinde iki ülkenin ekonomik işbirliği sürekli derinleşiyor. Son birkaç yıldır pandemi ile mücadele ettiğimiz, bölgesel çatışmaların yoğunlaştığı, küresel enerji güvenliği krizi ve yüksek enflasyon baskılarının arttığı, küresel talebin zayıf seyrettiği bir dönemde ülkemiz ile Çin arasındaki ekonomik işbirliği yine de büyümeyi başarmış ve direncini ortaya koymuştur” dedi.

Ankara Sanayi Odası olarak Çin ile işbirliğine devam edeceklerini belirten Ardıç, “Cumhuriyetimizin 100. yılında ve Odamızın 60. yılında ülkemizin kalkınması için birlikte üreteceğiz. Nüfusu hızla artan ve sanayisi hızla gelişen Başkentimiz Ankara’da havalimanını merkeze bağlayacak bir metro hattına acilen ihtiyacımız var. Esenboğa Havalimanı Metro Hattı’nın yeni yönetim döneminde hayata geçirilmesi bizleri, Ankaralıları ve Ankaralı sanayicileri memnun edecektir. Ayrıca Ankara’nın ihracat potansiyelinin artırılması için limanlara erişim noktasında demiryolu ağının kurulması ve geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir.” diye konuştu.