Şiddet, sağlık sektöründe teröre dönüşüyor… İşlerini 5 gün boyunca bırakıyorlar.

Kocaeli’de, sağlıkta şiddet hadiseleri gün geçtikçe artarken son olayda üç aile hekimi darp edildi. Dr. Derya Mengücük, Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı, 9 Ekim …

Kocaeli’de, sağlıkta şiddet hadiseleri gün geçtikçe artarken son olayda üç aile hekimi darp edildi. Dr. Derya Mengücük, Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı, 9 Ekim Pazartesi’den itibaren 5 gün boyunca çalışmayacaklarını bildirdi.

KOCAELİ (İGFA) – Aile Sağlığı Merkezi’nde, 95 Evler Fatih Mahallesi’nde bulunan Körfez, Kocaeli’de hasta yakınları 3 doktora saldırıda bulundular.

Saldırganlar, saldırının ardından olay yerinden kaçarken doktorlar tedavi altına alındı. Yaklaşık 10 dakika süren tartışma sırasında doktorlar feci biçimde tekme ve yumrukla darp edildi ve bir doktorun boğazı sıkıldı. Bu olayın ardından Birlik ve Dayanışma Sendikası, meslektaşlarının maruz kaldığı bu tarz şiddet nedeniyle 9 Ekim Pazartesi’de 5 gün boyunca iş bırakacaklarını açıkladı.

Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücü, üyelerinin sağlıkta devam eden şiddetin bulunduğu böyle yerlerde çalışmak zorunda olmadıklarını ve can güvenliği sağlanana dek sağlık hizmeti vermek durumunda olmadıklarını ifade etti. Mengücük, “9 Ekim Pazartesi’den itibaren 5 gün iş bırakacağız” dedi ve “Sağlık Bakanlığı’dan daha etkin ve caydırıcı çözümler bekliyoruz. Aynı zamanda sağlık çalışanlarına uygulanan her türlü şiddet durumunda para cezasına çevrilmeden, ertelenmeden ağır hapis cezasının verilmesini talep ediyoruz. Tüm sağlık camiasını ve kurumlarını yanımızda olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI ARTIK EYLEM ALMALI”

Birlik ve Dayanışma Sendikası Marmara 1. Şube Başkanı Dr. Ahmet Tapduk Mehlepçi, Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta şiddetle ilgili yeterli önlemleri almadığını ifade etti.

Mehlepçi, “Dün İzmit’te üç aile hekimi arkadaşımız hastalar tarafından darp edildi. Bu sadece basit bir darp değil. İki doktor arkadaşımız neredeyse canından olacaktı. Bir tanesinin boyun kemiğinde bir kırık meydana geldi. Sağlıkta şiddetin artık katlanılamaz boyutlara geldiğini görüyoruz. Ne yazık ki Sağlık Bakanlığı hiçbir şey yapmıyor. Sadece kod isimlerini değiştiriyor; beyaz kod, mavi kod, gri kod… Bu kodların bizi bir yere götürmeyeceğini anlamaları gerekiyor. Artık halka sağlık hizmeti veremiyoruz. Can korkusu ile çalışıyoruz. Kesinlikle bu şekilde çalışmak istemiyoruz. Buna bir dur demeleri gerekiyor. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik bir adım bekliyoruz. Ne yazık ki, bu adımın geleceğine dair umudumuz yok. Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak bugün arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Konu hakkında bilgi aldık. Arkadaşlarımızın bize aktardığına göre, bu olayda iki fail var. Failden birinin korunduğunu düşünüyoruz. Bu konuda arkadaşlarımızı destekleyeceğiz. Bu kişi defalarca çeşitli suçlardan ceza almış olmasına rağmen hala bulunamıyor. Bu konuyu takip etmeye devam edeceğimiz Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak buradan duyuruyoruz.”Acıklamasını yaptı.