Silivri’de ‘Kavuran Yaz 89’ belgeseli gösterildi

Silivri Belediyesi ve Silivri Kent Konseyi işbirliğiyle hazırlanan, 1984-1989 yılları arasında Bulgaristan’da yaşayan Türklere komünist rejim tarafından uygulanan asimilasyon ve baskıları konu alan “Kavurucu Yaz …

Silivri Belediyesi ve Silivri Kent Konseyi işbirliğiyle hazırlanan, 1984-1989 yılları arasında Bulgaristan’da yaşayan Türklere komünist rejim tarafından uygulanan asimilasyon ve baskıları konu alan “Kavurucu Yaz 89” belgeselinin gösterimi yapıldı.

1984-1989 yılları arasında Bulgaristan’da yaşayan Türklere komünist rejim tarafından uygulanan asimilasyon ve baskılar sonucunda Türkiye’nin kapılarını açarak soydaşlarımızın yanında yer aldığı 6 Haziran 1989’un yıldönümünde Silivri’de anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Silivri Belediyesi ve Silivri Kent Konseyi işbirliğiyle hazırlanan “Kavurucu Yaz 89” belgeselinin gösterimi yapıldı.

Önder Yılmaz Sahnesi’nde düzenlenen etkinlik hem Silivri’den hem de Bulgaristan’dan yoğun katılımla gerçekleşti. Belgeselin yönetmenliğini Silivri Kent Konseyi Başkanı Kamil Bilici, yapımcılığını ise Şeyhmus Mete Yöntem üstlendi. Bulgaristan’da soydaşlarımıza yapılan zulüm nedeniyle 6 Haziran 1989 tarihinde dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın kapıları açmasıyla başlayan zorlu ve zorunlu göç sonucunda 1 yılda 345 bin 960 kişi Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etti.

ÇALIŞKAN: “ANAVATAN TÜRKİYE BİZLERİ BAĞRINA BASTI”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Silivri Bulgaristan Göçmenleri Derneği Başkanı Ercan Çalışkan şunları söyledi: “34 yıl önce Bulgaristan Türkleri özgürlük, demokrasi ve kimlik mücadelesi verdi. Komünist rejimin zulümleri nedeniyle ezilen halkın öfkesi bir noktada toplandı ve isyan olarak başladı. Türkiye kapılarını açtığında kimlikleri ellerinden alınan yaklaşık 360 bin Türk, Türkiye’ye göç etti. Anavatanımız Türkiye’ye ve büyük Türk milletine bizlere kucak açtığı için şükranlarımı sunuyorum. Bu zulmün sona ermesinde büyük emeği olan Dünya Olimpiyat Şampiyonu Naim Süleymanoğlu’nu sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum. Başta Silivri Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz ve Kent Konseyi Başkanımız Kamil Bilici olmak üzere belgeselimin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.