Tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nün restorasyonunda sona gelindi

Mimar Sinan tarafından 16. yüzyılda inşa edilen 3 kemerli ve 65 metre uzunluğundaki taş köprünün geçtiğimiz yıl başlayan restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Dilovası Belediye Başkanı …

Mimar Sinan tarafından 16. yüzyılda inşa edilen 3 kemerli ve 65 metre uzunluğundaki taş köprünün geçtiğimiz yıl başlayan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir; Dilovası’ndaki tarihi eser ve mekânların restorasyonunun devam ettiğine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz yıl Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından projesi hazırlanan ve restorasyon çalışmalarına başlanan bu muhteşem köprüdeki çalışmalarda sona gelindi” dedi.

600 YILLIK TARİHE SAHİP

Dilovası’nın tarihinde önemli bir yere sahip olan Mimar Sinan Köprüsü’nün 600 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Başkan Şayir, “Köprü adeta Dilovası’nın simgesidir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan 65 metre uzunluğundaki taş köprü üç kemerlidir. Dilderesi üzerinde bulunan ancak sanayi arasında sıkışıp kalan tarihi köprümüz, geçtiğimiz yıl Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerin ardından aslına uygun olarak hazırlanan proje ile restorasyon çalışmalarına başlandı. Geçen süre zarfında titizlikle yürütülen restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini görüyoruz. İnşallah çalışmalar kısa sürede tamamlanacak ve Dilovamız önemli bir mirasa kavuşacak” dedi.