TBD, Eğitimin Geleceğini Aydınlattı

‘Bilişim Teknolojileri Işığında Eğitim Konferansı ve Sergisi’ (BTIE) adlı etkinlik, gençlere dijital beceriler kazandırıp istihdamı arttırmak ve nitelikli insan kaynağını yetiştirmek amacıyla Türkiye Bilişim Derneği …

‘Bilişim Teknolojileri Işığında Eğitim Konferansı ve Sergisi’ (BTIE) adlı etkinlik, gençlere dijital beceriler kazandırıp istihdamı arttırmak ve nitelikli insan kaynağını yetiştirmek amacıyla Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından Ankara’da düzenlendi.

ANKARA (İGFA) – Türkiye Bilişim Derneği tarafından dijital becerilere sahip genç istihdamını artırmak ve nitelikli insan kaynağını yetiştirmeyi hedefleyen ‘Bilişim Teknolojileri Işığında Eğitim Konferansı ve Sergisi’ (TBD) Ankara’da yapıldı. Konferansın açılış konuşmalarını Türkiye İstatistik Kurumu Başkan Yardımcısı İbrahim Demir, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Celile Eren Ökten ve TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe gerçekleştirdi.

TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “BTIE bizim için sıradan bir etkinlik değil, eğitimin kalitesini belirleyen ve yön veren bir etkinliktir,” dedi ve şunları ekledi: “ODTÜ Gençlik Grubu ve MEB ile birlikte bilişim ışığının aydınlanma ışığına dönüşmesi amacıyla 1998’de bu etkinliği başlattık. Her yıl etkinliği daha geniş kapsamlı hale getirdik. BTIE, öğrenciler ve uzmanlar bir araya geldiğinde bilişim ve eğitimin sorunlu alanlarını belirleyen bir etkinlik oldu. İçerik oluşturma konusunu göz ardı etmeyeceğim.

TBD’nin koordinasyonu ve MEB’in desteğiyle, içerik oluşturma laboratuvarları kurduk ve firmalarla buluştuk. Bu girişimler, genç ve dinamik bir nüfusa sahip ülkemize ulaşmayı hedefliyor. 22 milyondan fazla genç nüfusu ile ülkemiz, 85 milyona ulaştı. Bu sayı, Türkiye’nin genç nüfusa sahip olmasına rağmen yaşlandığını göstermektedir. Yunus Emre’den bir dizeyi alıntı yapmak istiyorum: ‘Nasıl yaşarsan öyle ölürsün, bugünkü günündür yarınki günün.’ Bunun farkında olarak yaşamalı ve geleceğimizi şekillendireceğimiz yolculukta, her şeyin hızla değiştiğini ve başkalaştığını unutmadan davranmalıyız.”