Tekfen Filarmoni, Ulusal Marşın Gizli Hikayesini Anlatacak

İstiklal Marşı’nın az bilinen hikayesi, Tekfen Filarmoni’nin İstanbul ve Ankara’da düzenleyeceği 100. Yıl Konseri’nde sanat severlerle buluşacaktır. ANKARA (İGFA)- Tekfen Filarmoni, Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümünü, …

İstiklal Marşı’nın az bilinen hikayesi, Tekfen Filarmoni’nin İstanbul ve Ankara’da düzenleyeceği 100. Yıl Konseri’nde sanat severlerle buluşacaktır.

ANKARA (İGFA)- Tekfen Filarmoni, Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümünü, oldukça özel bir konser ile kutlamak için hazırlık yapmaktadır. Küçük bilinen bir hikaye olan İstiklal Marşı’nın bu konserde anlatılacağı ve Mehmet Akif Ersoy’un Milli Mücadele Dönemi’nde yazdığı şiirin 12 Mart 1921’de milli marş sözleri olarak kabul edilmesinin ardından, bu sözler üzerine başlatılan beste yarışmasına giren bazı eserler yeniden canlanacaktır. 100’den fazla bestecinin katıldığı yarışmada değerlendirilen 55 eserden 11’ine ulaşılacak ve bu muhteşem seçki, 25 Ekim’de Ankara ve 28 Ekim’de İstanbul’da 100 yıl sonra ilk defa icra edilecektir. Sahneyi 120 kişi dolduracak olan muhteşem performansta, ülkemizin en prestijli ve sevilen sanatçıları yer alacak. Bu değerli 11 eser ve İstiklal Marşı’nın bilinmez hikayesinin olduğu 100. Yıl Konseri’nde, Yiğit Sertdemir, Ceyda Düvenci ve Mert Fırat tarafından anlatılacak ve Şef Aziz Shokhakimov liderliğindeki Tekfen Filarmoni’ye, Şef Masis Aram Gözbek yönetimindeki MAGMA Filarmoni Korosu da eşlik edecek. 

Tekfen Vakfı Genel Müdürü Dori Kiss Kalafat, Cumhuriyet fikrinin ve temellerinin, ilan edilmesinden çok daha önce atıldığını hatırlatarak, “Mehmet Akif Ersoy’un şiiri Meclis’te ilk okunduğunda, defalarca tekrar okunmuş ve dakikalar boyunca alkışlanmıştır. Bu bilgi Meclis kayıtlarında yer almaktadır. Milli marşın sözleri olarak kabul edilen şiir üzerine açılan beste yarışmasına gönderilen tüm eserlerin kendine özgü bir hikayesi vardır. Bilinen bir konuda, yarışmaya katılan 100’den fazla eser arasından 55 eser değerlendirilmiştir. Bu eserlerden 11’inin orijinal notalarına, araştırmacı yazar Mehmet Altun’un devlet ve özel arşivlerde gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda ulaştık. Daha sonra eserlerin orkestra düzenlemeleri, çağdaş Türk müziğini başarıyla temsil eden modern kompozitörler tarafından orijinaline sadık kalınarak hazırlandı” diye ekledi.