Telefon Sahiplerini İlgilendiren Yeni Düzenleme!

Telefon Sahiplerini İlgilendiren Yeni Düzenleme! Resmi Gazete’de Açıklandı… Süre 1 Yıla İndirildi! Uyarılar Geliyor. Resmi Gazete’nin duyurduğu yeni yönetmelikle, bir yıl sinyal almayan cep telefonlarının …

Telefon Sahiplerini İlgilendiren Yeni Düzenleme! Resmi Gazete’de Açıklandı… Süre 1 Yıla İndirildi! Uyarılar Geliyor. Resmi Gazete’nin duyurduğu yeni yönetmelikle, bir yıl sinyal almayan cep telefonlarının IMEI kodları devre dışı bırakılacak. Bilişim Uzmanı Ali Ünal’dan önemli uyarılar geldi.

Resmi Gazete’de duyurulan yeni düzenlemeye göre, bir yıl süresince sinyal almayan cep telefonlarının IMEI kodları sistemden kaldırılacak ve bu IMEI kodları kullanılamaz hale gelecek. Bilişim Uzmanı Ali Ünal, bu konuda şu uyarıyı yaptı: “Kırık ekranlı telefonlarda IMEI klonlama girişimleri artabilir. Bu tür bir yaklaşım yasadışıdır.”

Cep Telefonlarıyla İlgili Yeni Yönetmelik

1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olacak yeni yönetmelik kapsamında, bir yıl içerisinde sinyal almayan cep telefonlarının IMEI kodları devre dışı bırakılacak. Bu süre önceki düzenlemelerde 7 yıl olarak belirlenmişti.

IMEI Klonlamaya Son!

Daha önce, 7 Temmuz 2023’e kadar bazı akıllı telefonların 20.000 lira olan pasaport işlem ücreti ödenmeksizin IMEI klonlama yöntemiyle kullanılması mümkündü. Yeni düzenlemelerle bu türden klonlama girişimlerine son verilmesi planlanıyor.

Ali Ünal, Türkiye’de yasadışı IMEI klonlama faaliyetlerinin sürdüğüne dikkat çekerek, “IOS ve Android sistemli telefonlar için 20.000 lira olan pasaport işlem ücreti yerine, yasa dışı olarak 250-1.500 lira arasında bir ücretle IMEI değiştirme işlemi gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

“Hurda Telefonlara Dikkat!”

Ünal, ekranı kırık veya kullanılmayan telefonlara yasadışı IMEI atılması tehlikesine karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, bu tür telefonlara SIM kart takılarak klonlama faaliyetlerinin artabileceğine dikkat çekti.

“IMEI’si yasa dışı klonlanan bir telefonun geçmişi hakkında bilgi sahibi olunmadığında, bu telefonla işlenen suçlardan dolayı sorumlu tutulabilirsiniz” uyarısında bulunan Ünal, kullanıcıları bilinçlendirmeye çalıştı.

Ünal son olarak, “IMEI klonlama yasa dışı bir eylemdir ve bu tür telefonları satın almanızı önermiyorum. Telefonları yasal yollarla ve vergisini ödeyerek temin etmelisiniz” dedi.