TİP, Can Atalay için 36 ilde sokağa çıkıyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay’dan milletvekili seçilen ancak cezaevinden tahliye edilmeyen Can Atalay için bugün 36 il ve 85 noktada sokağa çıkarak basın açıklaması yapacak. …

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay’dan milletvekili seçilen ancak cezaevinden tahliye edilmeyen Can Atalay için bugün 36 il ve 85 noktada sokağa çıkarak basın açıklaması yapacak.

Seçimlerin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 28. döneminde görev yapacak milletvekilleri Genel Kurul’da yemin etmiş ancak Can Atalay cezaevinden tahliye edilmediği için göreve başlayamayan tek milletvekili olmuştu.

Gezi Davası kapsamında aldığı 18 yıllık hapis cezası nedeniyle Silivri Cezaevi’nde bulunan Atalay, 25 Mayıs’ta mazbatasını almış ve hemen ardından tahliyesi için Yargıtay’a başvurmuştu.

Başvuruya rağmen Atalay’ın tahliye edilmemesine muhalefet partileri, barolar ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri tepki gösterdi.

“Halkın vekili #CanAtalayaÖzgürlük için 36 ilde 85 farklı noktada buluşuyoruz!” diyen TİP Genel Merkezi, buluşma saatlerini duyurdu.