TÜBİTAK Mehmet Büyükyıldız’a destek verecek

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Büyükyıldız, yürütücülüğünü yaptığı proje ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik …

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Büyükyıldız, yürütücülüğünü yaptığı proje ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) destek almaya hak kazandı. Projede BTÜ’nün yanı sıra yurt içi ve yurt dışından iki farklı üniversite de ortak olarak yer alıyor.

BTÜ öğretim üyesi Doç Dr. Mehmet Büyükyıldız tarafından hazırlanan TÜBİTAK destekli proje TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı.

Büyükyıldız, projenin Türkiye’nin en önemli bilim, teknoloji ve araştırma kurumu tarafından desteklenmeye değer bulunmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görülen projenin kanser tedavisiyle ilgili olduğunu söyleyen Büyükyıldız, projeyle şu anda kanser tedavisinde kullanılan “eşdeğer jellerin” nötronlarla geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Projenin “Boraks Katkılı Fricke Jel Dozimetrelerinin Elde Edilmesi, PGNAA ve DGNAA Yöntemleri ile Matriks Etkileri Düzeltilmiş Kalitatif ve Kantitatif Analizlerinin Yapılması” başlığını taşıdığını belirten Büyükyıldız, projenin uluslararası bir çalışma olduğunun altını çizdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Georgia Teknoloji Enstitüsü’nün bu projede ortak kurum olduğunu belirtti.

Büyükyıldız, çalışmanın kanser tedavi yöntemlerinden biri olan nötron yakalama üzerine kurulu olduğunu ve proje hedefinin bu noktada kullanılan ve fricke jel olarak adlandırılan malzemelerin muadillerini geliştirmek olduğunu söyledi.