Tüpraş, ‘Water Europe’a üye olan ilk Türk şirketi oldu

Tüpraş, Avrupa su ekosistemini güçlendirmek için yeni teknolojileri destekleyen lider paydaş kuruluşu Water Europe’a katılan ilk Türk sanayi şirketi oldu. Su verimliliği ve atık su …

Tüpraş, Avrupa su ekosistemini güçlendirmek için yeni teknolojileri destekleyen lider paydaş kuruluşu Water Europe’a katılan ilk Türk sanayi şirketi oldu.

Su verimliliği ve atık su geri kazanımı çalışmalarıyla sürdürülebilir su yönetimine odaklanan şirket, küresel su ekosisteminin güçlenmesine katkı sağlamak için yeni bir adım attı.

Tüpraş, su yönetiminde yeni teknolojileri işbirlikleriyle kullanmak amacıyla Avrupa su pazarının önde gelen paydaş kuruluşu Water Europe’a katılarak platforma üye olan ilk Türk sanayi şirketi oldu.

Tüm iş süreçlerinde sınırlı bir kaynak olan suyun verimli kullanımına büyük önem verdiklerini belirten Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Türkiye’nin enerjisini üretirken Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri rehberliğinde topluma ve çevreye karşı sorumlu bir yaklaşımla hareket ettiklerini kaydetti.

Yaşam için hayati önem taşıyan suyun her damlasına değer veren bir şirket olarak üretim süreçlerini geliştirdiklerini belirten Yelmenoğlu şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler 2022 Su Raporu’nda da belirtildiği gibi iklim değişikliğinin etkilerine karşı dirençli bir su ekosistemi sağlamak döngüsel ekonomi ve optimum kaynak verimliliğini desteklemekle mümkün. Stratejik Dönüşüm Planımız kapsamında ham su tüketimini ve atık su deşarjını en aza indirmeyi hedefliyoruz. Son 10 yılda tüm rafinerilerimizde 175 milyon metreküp atık suyu geri kazanarak yeniden kullandık. Başka bir deyişle, yaklaşık 2,5 milyon insanın yıllık su tüketimine eşit miktarda su tasarrufu sağladık.” dedi.