Üsküdar’da Kız Kulesi ve Salacak sahilinde deniz dibi temizliği

Kız Kulesi ve Salacak sahilinde deniz dibi temizliği. Doğaya saygılı ve doğayı koruyan bir belediye olarak Türkiye’de örnek gösterilen Üsküdar Belediyesi, restore edilen Kız Kulesi …

Kız Kulesi ve Salacak sahilinde deniz dibi temizliği. Doğaya saygılı ve doğayı koruyan bir belediye olarak Türkiye’de örnek gösterilen Üsküdar Belediyesi, restore edilen Kız Kulesi çevresinde Temiz Çevre Temiz Üsküdar etkinliği düzenledi.

Yeşilin ve mavinin dostu Üsküdar Belediyesi, çevre odaklı projelerine bir yenisini daha ekledi. Kız Kulesi açıklarında ve Salacak sahilinde gerçekleştirilen ‘Temiz Çevre Temiz Üsküdar’ etkinliği ile Marmara Denizi’nde deniz çöpleri ve olta balıkçılığından kaynaklanan kurşun metal kirliliğine dikkat çekilerek çevre konusunda farkındalık yaratıldı.

Dünya Çevre Günü’ne ithaf edilen ve öğrencilerin çevre içerikli pankartlarla alana gelmesiyle başlayan etkinlikte, denizden çıkarılan atıklar sergisi, atık pil sergisi, öğrencilerin hazırladığı resim sergisi, mangal kömürü atölyesi ve sergisi, bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararlar sergisi, sahil ve kaldırımları yoğun bir şekilde kirleten sakız, sigara izmariti, çekirdek gibi atıklarla ilgili sergi yer aldı. Deniz Kirliliği farkındalığını anlatmak üzere hazırlanan balık standı ve akvaryum görselinin de yer aldığı etkinlikte, deniz kirliliğinin verdiği zararlar tüm yönleriyle gözler önüne serildi.

Denizdeki etkinlikler onlarca dalgıcın deniz dibi temizliği, tekne gösterisi, kano gösterisi ile devam ederken denizin dibinden çıkarılan atıklar kıyıda sergilendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de katıldı.

ÖĞRENCİLER ÇEVRE KİRLİLİĞİNE SERGİYLE DİKKAT ÇEKTİ

Etkinlik alanında öğrenciler tarafından hazırlanan ve kullanılmış bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararların anlatıldığı ‘Geri Dönüşüm Şehri’ sergisi ilgi gördü. Deniz kirliliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulan ‘Atık Tezgahı’ sergisi ile ‘Küresel Isınma ve İklim Değişikliği’ sergisi de vatandaşlardan büyük ilgi gördü.