Uzman diyetisyen uyardı! Şok diyetlere dikkat

Detoks ya da popüler diyetlerin herkes için uygun olmadığının ve yarardan çok zarar getirebileceğinin altını çizen diyetisyenler, sıklıkla tercih edilen diyetler hakkında önemli bilgiler verdi. …

Detoks ya da popüler diyetlerin herkes için uygun olmadığının ve yarardan çok zarar getirebileceğinin altını çizen diyetisyenler, sıklıkla tercih edilen diyetler hakkında önemli bilgiler verdi.

Yazın bu dönemiyle başlayan fit olma telaşı, kısa sürede hızlı kilo verme isteği ve vücut ağırlığı ile ilgili gerçekçi olmayan beklentiler insanları şok diyetlere yöneltiyor.

Oysa diyet programları bireyin sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, sosyo-ekonomik düzeyi ve fiziksel aktivitesi gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır.

Uygulanan diyette herhangi bir besin öğesinin bulunmaması ya da vücut gereksiniminin çok altında bulunmasının diğer besin öğelerinin biyoyararlılığını ya da metabolizmasını olumsuz etkileyebileceğini belirten Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Esra Örün İncekara sık kullanılan diyetleri anlattı.

ATKİNS DİYETİ, KALP DAMAR SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Sık tercih edilen diyetlerden biri olan Atkins diyetini düşük karbonhidrat, yüksek protein alımı olarak özetleyen Dyt. Esra Örün İncekara, “Atkins diyeti özellikle başlangıç aşamasında ağız kokusu, mide bulantısı ve baş ağrısına neden olabiliyor. Diyet hızlı kilo kaybı sağlar ancak doymuş yağ alımı %23 civarındayken toplam yağ alımı enerjinin %50’sini aşabilir. Bu da kardiyovasküler sağlık için risk oluşturmaktadır.” dedi.

GLUTENSİZ BESLENME SAĞLIĞA ZARAR VERİYOR

Son dönemlerin moda beslenme modellerinden biri olan glutensiz beslenme hakkında konuşan Dyt. Esra Örün İncekara, “Gluten buğday, arpa ve çavdar gibi bazı tahıllarda doğal olarak bulunan bir proteindir. Eğer çölyak hastalığı dışında glutene karşı herhangi bir hassasiyetiniz yoksa tamamen glutensiz beslenmek yanlıştır. Çünkü uygun bir karbonhidrat kaynağı vücut için enerji sağlar ve lifli posa ihtiyacını karşılar. Ayrıca B grubu vitaminleri tahıllarda daha yüksektir.” diyerek sözlerini bitirdi.