Yabancı Doktorlara Eğitim Veren Türk Göz Hekimleri

Türk Oftalmoloji Derneği ve Türk Neonatoloji Derneği’nin desteğiyle Ankara’da gerçekleşen Prematüre Retinopatisi (ROP) eğitimi sona erdi. Bu hastalık, erken doğan bebeklerde görme kaybına yol açabilecek …

Türk Oftalmoloji Derneği ve Türk Neonatoloji Derneği’nin desteğiyle Ankara’da gerçekleşen Prematüre Retinopatisi (ROP) eğitimi sona erdi. Bu hastalık, erken doğan bebeklerde görme kaybına yol açabilecek bir görme bozukluğu olduğundan, bu hastalığın eğitimine büyük önem gösterildi.

ANKARA (İGFA) – Türkiye’deki doktorlar, Prematüre Retinopatisi (ROP) hakkında yabancı meslektaşlarına teori, pratiğe dayalı ve simülasyon eğitimi verdiler. Bu hastalık, prematüre doğan bebeklerde görme kaybına neden olabilir.

Ankara’nın Türk Oftalmoloji Derneği Eğitim Merkezi’nde (TODEM) düzenlenen eğitime 11 farklı ülkeden göz doktorları katılım gösterdi.

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ziya Kapran, ROP hastalığının prematüre bebeklerde retinanın tam gelişme döngüsünü tamamlamadan doğum yapmaları sonucunda ortaya çıktığını ve tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına yol açabileceğine dikkat çekti.

Prematüre doğum yapan bebeklerin %30’u ROP hastalığı geliştirirken, %5-8’i ciddi görme kaybı riski altında. Prof. Dr. Ziya Kapran, ilk muayenelerin doğumdan sonraki ilk ay içinde yapılması gerektiğini, ağır ROP vakalarında acil lazer ya da göz içi enjeksiyon tedavisi uygulanması gerektiğini belirtti. Kapran, göz doktorlarının modern teşhis ve tedavi yöntemleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmalarının önemini vurgulayarak, “Doktorlarımızın en güncel bilgi ve deneyimlere sahip olmalarını sağlamak için eğitim faaliyetlerimizi ve ulusal eğitimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

ROP HASTALIĞININ ERKEN TEŞHİSİ ÖNEMLİ

Türk Oftalmoloji Derneği Prematüre Retinopatisi Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Şengül Özdek, bu hastalığın kalıcı görme zararını önlemek için erken teşhisin kritik olduğunu ve bu sebeple bu konudaki eğitim ve kursların büyük önem taşıdığını belirtti.