Yabancı Öğrencilere Muğla’da Yöresel Yemek Eğitimi

Muğla’nın Menteşe ilçesinde faaliyet gösteren ‘Yaygın Eğitim ve Gençlik Çalışmaları Derneği’, ESC-Avrupa Dayanışma Programı aracılığıyla Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen gençlere yöresel yemek eğitimi sunuyor. Bu …

Muğla’nın Menteşe ilçesinde faaliyet gösteren ‘Yaygın Eğitim ve Gençlik Çalışmaları Derneği’, ESC-Avrupa Dayanışma Programı aracılığıyla Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen gençlere yöresel yemek eğitimi sunuyor.

Bu eğitim programına İspanya, Portekiz, Hollanda, Azerbaycan ve Mısır gibi ülkelerden katılan gençler, Menteşe Mutfak Kültürü Atölyesi’nde haftada 3 gün olmak üzere eğitim alıyorlar. Timur Kocabıçak liderliğinde verilen bu eğitimlerin sonunda katılımcılara halk eğitim merkezi ve üniversite onaylı sertifika takdim ediliyor.

Eğitim veren Timur Kocabıçak, program hakkında, “Yaklaşık iki yıldır bu atölyede eğitimlerimize devam ediyoruz. Şu anda Avrupa’dan gelen öğrencilerimizle Muğla’nın yerel lezzetlerini öğretiyoruz. Milas Böreği, Katmer, Saç Böreği ve Gözleme gibi yöresel yemeklerimizi tanıtıyoruz” dedi.

Azerbaycanlı Bahar Ersinyama, aldığı eğitimi değerlendirirken, “Buraya geldiğimden beri Muğla’nın eşsiz lezzetlerini tadıp öğrenme şansı buldum. Özellikle börekleri çok sevdim. Azerbaycan yemekleriyle benzerlikler buldum ve kendimi evimde gibi hissettim” şeklinde konuştu.

İspanyol katılımcı Hulya Julia Silva Garcia ise, “Bu eğitimde yer almaktan dolayı çok mutluyum. Şefimizden çok şey öğrendim. Baklava, damak zevkime tam olarak uydu, ancak bazı yemeklerin isimlerini henüz hatırlayamıyorum” dedi.

Muğla’nın yerel lezzetlerini öğrenmek isteyen yabancı öğrencilere sunulan bu eğitim programı, farklı kültürlerin bir araya gelerek gastronomik bir deneyim yaşamasına olanak tanıyor.