‘Yangın Savaşçıları’ Milas gönüllülerini eğitti

Yangın Savaşçılarından Orman Yangınlarına Müdahale Eğitimi alan Arama Kurtarma Ekibi personeli, “Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Alan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik” hakkında da detaylı bilgi sahibi oldu. …

Yangın Savaşçılarından Orman Yangınlarına Müdahale Eğitimi alan Arama Kurtarma Ekibi personeli, “Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Alan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik” hakkında da detaylı bilgi sahibi oldu.

Milas Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nin gönüllü personeli teorik ve uygulamalı olarak “Orman Yangınlarına Müdahale Eğitimi” aldı.

Orman İşletme Şefi ve Yangın Uzmanı Orman Mühendisi Hasan Sağlar tarafından verilen eğitimin ilk oturumu Sakarya Ortaokulu Toplantı Salonu’nda “teorik”, ikinci oturumu ise Milas Orman İşletme Müdürlüğü Beçin İlk Müdahale Ekip Merkezi’nde “uygulamalı” olarak gerçekleştirildi.

Teorik eğitimde kişisel koruyucu donanımların kullanımı, yangın üçgeni, yangın çeşitleri, orman yangınlarını etkileyen faktörler, yangınlara müdahale, İş Güvenliği Kanunu hakkında ekip üyelerine detaylı bilgiler veren Orman Mühendisi Hasan Sağlar, “Yüzde 60’ı ormanlarla kaplı bir ilde yaşıyoruz. Yangınlarla mücadelede gönüllülerin ne kadar önemli olduğunu 29 Temmuz-12 Ağustos 2021 tarihleri arasında yaşanan büyük deprem felaketi bizlere bir kez daha gösterdi” dedi.

Gönüllü statüsü için orman yangınlarıyla mücadele konusunda teorik ve pratik eğitimleri başarıyla tamamlayıp sertifika alma şartı arandığını da sözlerine ekleyen Sağlar, “Eğitimler sonucunda yapılacak sınavlarda 70 ve üzeri not alarak başarılı olanlar orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü olmaya hak ve yeterlilik kazanacak ve katılım belgesi alabilecekler” vurgusunu yaptı.

Teorik derslerin ardından Milas Orman İşletme Müdürlüğü Beçin İlk Müdahale Ekip Merkezi’nde yangın kontrolü ve söndürme konusunda uygulamalı eğitim verildi.