Yeni Dişler, Dökülen Dişlerin Yerini Alabilir

Bir çalışma, diş çıkışını engelleyen USAG-1 proteininin engellendiği bir antikor ilacı üzerinde farelerle yapılan bir araştırmanın yapıldığını ortaya koyuyor. Bu durum, kaybolan dişlerin yerini yeni …

Bir çalışma, diş çıkışını engelleyen USAG-1 proteininin engellendiği bir antikor ilacı üzerinde farelerle yapılan bir araştırmanın yapıldığını ortaya koyuyor. Bu durum, kaybolan dişlerin yerini yeni dişlerin alabileceği anlamına gelmektedir. Japonya’daki bilim insanları, dişlerin yeniden büyümesine olanak sağlayan bir ilaç konusunda insan testlerine başlamayı düşünüyorlar. Bu süreç ‘üçüncü nesil’ diş rejenerasyonu olarak adlandırılıyor.

Bilim İnsanlarına Göre: Kaybolan Dişin Yerini Yenisi Alabilir

Fareler üzerinde yapılan ve başarılı sonuçlar alınan çalışmaları yürüten bilim insanları, diş çıkışını engelleyen USAG-1 proteini üzerinde çalışmaktalar. Bu da kaybettiğiniz dişin yerine yenisi çıkabilir anlamına geliyor.

Japon bilim insanları, dişlerin yeniden çıkmasını sağlayacak bir ilaç geliştirme konusunda insan deneylerine başlamayı düşünüyor. 2021 yılında Kyoto Üniversitesi Tıp Enstitüsü’nden bir grup, USAG-1 proteini ile diş büyümesinin fareler tarafından sınırlandığını ortaya koyan umut verici bir araştırmayı yayınladı. Fareler, protein üretimini kontrol eden gen devre dışı bırakılarak rahatça yeni diş çıkarabildiler. Japonya’da geliştirilen bu yeni tedavi, teorik olarak, çocukların süt dişleri düştükten sonra yeni dişler çıkarabilmesi gibi, insanların da kaybolan dişlerinin yerine yenilerini çıkarabilmelerine olanak sağlayabilir. Araştırmacılar bu süreci, ‘üçüncü nesil’ diş rejenerasyonunu başlatma süreci olarak tanımlıyorlar. İlk nesil, bebeklerin süt dişlerinin çıkışını; ikinci nesil ise çocukların yetişkin dişlerinin çıkışını temsil ediyor.

Bu ilaç tedavisinin, önümüzdeki on yılın başında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanabileceği belirtiliyor, bu durum oldukça iyimser bir görüntü çiziyor ve ekip tam bir özgüvenle çalışmalarını sürdürüyor gibi görünüyor.