‘Yerel Eşitlik’ hedefiyle Bursa’da buluştular

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı düzenledi. Yaşamın her alanına eşit katılımı, hak ve hizmetlerden eşit yararlanmayı temel politika olarak benimseyen Bursa …

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı düzenledi.

Yaşamın her alanına eşit katılımı, hak ve hizmetlerden eşit yararlanmayı temel politika olarak benimseyen Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Yerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi Yıldırım Beyazıt Salonu’nda yapıldı. Çalıştay, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muammer Doğan, belediye meclis üyeleri, akademisyenler, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı törenle açıldı.

Açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘Amacımız bir, hedefimiz eşit şehir’ sloganıyla ilk toplantısını gerçekleştirdikleri ‘Bursa Yerel Eşitlik Eylem Planı’ ile sürdürülebilir kalkınma hedeflerini yerelleştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Yerel düzeyde hayatın her alanına eşit katılımı, hak ve hizmetlerden eşit yararlanmayı temel politika olarak benimsediklerini belirten Başkan Aktaş, “Yerel Eşitlik Eylem Planı ile 7’den 70’e Bursa’da yaşayan tüm insanlarımızın şehrin sunduğu imkanlardan eşit şekilde yararlanmasını benimsiyoruz. Kadın, erkek, yaşlı, genç ve engelli olmak üzere tüm bireylere yönelik her türlü ayrımcılığın sona erdirilmesi için yürütülecek çalışmaların yol haritasını paydaşlarımızla birlikte hazırlamak istiyoruz. Yerelde ise kadim şehrimizde kimsenin geride kalmaması, eşitsizlik ve adaletsizlikle etkin bir şekilde mücadele edilmesi için yürütülecek çalışmalar bizim için öncelikli hizmetlerdir.” dedi.

ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

Sosyal belediyecilik kapsamında toplumun tüm kesimlerine en güzel hizmetleri sunmaya gayret ettiklerini belirten Başkan Aktaş, “Sosyal desteklerimiz, ana kucağı eğitim merkezlerimiz, psikolojik destek ve diyetisyen hizmetlerimiz, BUSMEK, engelli yol yardım hizmetlerimiz, yaşlı engelli destek hizmetlerimizle hayatın her alanında herkesin refahını sağlamak ve desteklemek için çalışıyoruz. Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında kadın danışma merkezimiz ve kadın sığınma evi hizmetlerimizle şiddete sıfır tolerans yaklaşımını benimsiyoruz. ‘Biz kadınız’ mobil uygulama projesi ile tüm kadınlarımızın sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda onların sosyalleşmelerine katkı sağlıyor, sundukları projelerle kent yönetiminde söz sahibi olmalarına destek oluyoruz.” diye sözlerini tamamladı.